Cyklovýlety » Single cesty » Šumavská kopcovitá 2.

Šumavská kopcovitá 2.

Květen 2010
Délka 34 km. Vhodné pouze pro MTB.
Z Annína na Svatobor a kapli Anděla Strážce.
Parádní výšlap s technickými pasážemi korunovaný kouzelným výhledem na Sušici.

Z Annína na Svatobor a kapli Anděla Strážce

Galerie / Profil trati

 

Rozhledna Svatobor

 

Jelikož chalupu mám pronajatou poblíž kempu Annín I., za startovní místo mých vyjížděk beru tento kemp.
Dnes vyrazím pro změnu po proudu řeky Otavy. Po červené turistické značce vyrazím podél řeky a zanedlouho mě vítá Nové městečko a s ním asfaltová silnička. Naštestí ne na dlouho, po zhruba kilometru uhýbá červená značka do lesa.

Tady pozor!

Odbočka není značena klasickým turistickým značeniím, nýbrž je na klasické dopravní značce namalovaná červená šipka sprejem. Doleva!

V lese to jede pěkně, až do chvíle kdy je celá cesta rozježděná od lesáků a jejich těžké techniky.
Několik průjezdů hlubokým blátem, kalužemi a bike je opět v plné polní :)
Po průjezdu mělkým brodem mě čeká stoupání a to jak je tu již zvykem, na nejlehčí převod.

Blátíčko, mokré kamení, kořeny.

To všechno ztežuje cestu vzhůru a svaly o sobě dávají za chviličku pěkně vědět. Vyjíždím z lesa a přes louku se blížím k vesnici Nuzerov. Tady přechází značka na asfalt a čeká mě pěkný sjezd do Červených Dvorců. Chytám se cyklostezky číslo 331 a na ní zcela zapomínám, že jsem se chystal odbočit na žlutou turistickou značku. Probral jsem se až v Sušici. Přejel jsem odbočku o nějaký ten kilometr. U benzinové pumpy se otáčím a po silnici se vracím k odbočce, kterou jsem minul.
Tentokrát ji už nepřehlédnu a začíná pro mne stoupání, během kterého řadím prakticky jen tři nejlehčí rychlostní stupně.

V Horních Dvorcích mě rozestník potěšuje informací, že na Svatobor je to již "jen" 3 kiláky. Nadmořska výška zde dosahuje pěkných 544 m.n.m.

Kdo je dobře informován (tak jako já), ví že Svatobor ma nějakých 845 metrů nad mořem. Pro mne to znamená převýšení 300 metrů.
A to už jsem si nějakých 100 metrů nastoupal od cyklostezky.
Takže zase pořádný kopečky.

Při stoupání na Svatobor jsem tlačil pouze 3x. Dvakrát mi podhráblo zadní kolo a už se nedalo rozjet, jednou stál v cestě zaparkovaný traktor naložený hnojem.

Hodně výživné bylo stoupání v lese, kousek za místem kde trasu křižuje modrá turistická trasa. Přestože se tam jede po asfaltu, stoupání si pěkně vychutnáte.

Už, už jsem se těšil na chvilku oddechu - asfaltka totiž pěkně zmírnila svůj sklon a za zatáčkou to vypadalo velice slibně. Bohužel žluté značení stoupí nekompromisně pod stále stejným úhlem a navíc přechází do terénu.
Dávám si pauzu. Pití, tyčinka a ještě rychle na malou stranu...

Tady začala technická pasáž, která končila skoro až nahoře u rozhledny. Kořeny, kameny - všechno pěkně vlhké, ať se jezdec nenudí.
Dupu na nejlehčí převod a pěkně do rytmu si pohupuju tělem. Chvílemi mám pocit, že už melu z posledního, že už není z čeho brát. Ale kupodivu, stále jedu...
Serpentiny v posledním úseku jsou taková třešnička na dortu.
Z lesa se vynořuji u parkoviště kousek pod vrcholem. Na kousku asfaltky se vyšlápnu a už je tu vrchol.

Nakonec to nebylo až tak hrozné jak jsem se bál :)

V turistické chatě na vrcholu Svatoboru si dávám pivko - však jsem si ho zasloužil.

Výhled z rozhledny si nechávám ujít. Byl jsem tu včera s rodinou autem a pokoukal jsem se královsky. Nějakých pár fotek jsem také pořídil. Jsou v galerii.

Při pití pivka plánuji kam dál. Dominanta města Sušice, již zdaleka viditelná kaple Anděla Strážce, mě láká.

Kudy dolů z kopce? Výběr padá na cyklotrasu číslo 2031. Řítím se z kopce. Pěkný sešup. Asfalt je vlhký. Mám strach, že se proti mě vyřítí auto a ja to nedobrzdím. Raději brzdím. I přesto jsem bez šlapání dosahl rychlosti 63 km/hod.
Samozřejmě jsem přejel odbočku na cyklotrasu - je po pravé straně za závorou. Dojel jsem až k dětskému táboru Odolenka a potom se nějakých 300 metrů vracel.

Po cyklostezce to jede jako po másle. Povrch pěkný. Pálím to z kopce o sto šest.

Najednou přijde změna - kořenitá a kamenitá pasáž mě nutí hodně prudce chytit za brzdy...

V půlce klesání, na křižovatce cest nějaký "dobrák" otočil značku a já se hnal dalších zbytečných půl kilaku jinam, než mi došlo, že to nebude to pravé ořechové. Potom následoval rychlý sjezd po pěkné polní cestě přechazejicí v asfaltku, která mě dovede až do Sušice. Prokličkuji náměstím, přejedu přes řeku Otavu a ženu se po zelené ke kapli Anděla Strážce. Nejsem béčko a nebudu to přece objíždět po asfaltu!
Po počáteční makačce na nejlehčí převod zjišťuji, že tohle se opravdu jet nedá a tlačím. A tlačím...

 

Kaple Anděla Strážce


Už pořádně unaveného mě přivítá vrchol kopce a já si tu dávam zaslouženou pauzu. Již tradičně tyčinka, pití. Při tom obchazím kapli a fotím. Pro zajímavost: kdysi se tu točil jeden z dílů  "30 případů majora Zemana".
Po chvilce sedlám bajka a jedu dál.

Dolů k řece  to mám po asfaltu, fofr.
Teď honem najít cyklotrasu číslo 331 a praskám si to po rovince až do Dlouhé Vsi. Tady začínám pociťovat únavu a poslední úsek po silnici se doslova ploužím.

Vítá mě odbočka k chalupě a já se těším jak spadnu z kola dolů. Bylo to maso.

 

Diskuse pro článek Šumavská kopcovitá 2.:

Přidat komentář:

Nick:

Text:

[.smile02.gif./] [.smile05.gif./] [.smile07.gif./] [.smile03.gif./] [.smile01.gif./] [.smile04.gif./] [.smile09.gif./] [.smile08.gif./] [.smile06.gif./] [.smile10.gif./]
Uživatel:
Heslo:
Nemáte účet?